rozrywka   podróże   fachowo   kontakt   startuj
jaWsieci
 jaWsieci fachowo WENDO - OBRONA KOBIET
 Redaguje: zespół
WenDo - co to jest
Około 30 lat temu wymyślono w Kanadzie WenDo - sposób samoobrony dla młodszych i starszych kob, dla dziewczyn i dziewczynek. Wen to skrót od angielskiego women, a Do to po japońsku "droga". Połączenie ze sobą tych dwóch wyrazów sugeruje połączenie sztuki samoobrony fizycznej z samoobroną psychiczną.

WenDo trafiło z Kanady do Europy Zachodniej i rozwijało się bardzo szybko, szczególnie we Francji i w Niemczech, wzbogacając się o coraz to nowe elementy i pomysły na to, jak obronić się przed atakiem - a przede wszystkim o to, jak do niego nie dopuścić. Od "zwykłej" samoobrony WenDo różni się między innymi tym, jak wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności. Wyraża się to przekonaniem, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic. Dopiero to przekonanie umożliwia wielu uczestniczkom kursów WenDo skuteczną obronę - już nie myślą, że głośny protest w autobusie przeciwko czyjejś ręce na swoim udzie byłby zwykłą przesadą, bo w końcu "nic takiego się nie dzieje". Dziewczyny uczą się wykrzyczeć głośno swoje imię, wyrazem twarzy i zdecydowaną postawą ciała zatrzymać napastnika idącego agresywnie jak czołg wprost na nie. Poznają swoje własne granice, uczą się też szanować granice innych ludzi. WenDo jako sztuka samoobrony psychicznej pokazuje, jak ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim podtrzymywanie komunikacji, niezrywanie kontaktu. Jest to ważny aspekt WenDo jako profilaktyki przemocy. Jedna z uczestniczek kursu poproszona o opisanie w kilku słowach, czym WenDo jest, powiedziała:

"Po prostu sposobem na to, jak nie stać się ofiarą."

Zasady WenDo
1. Zwracaj uwagę na swoje granice. Twoja osobista granica jest miejscem albo linią, poza którą nie czujesz się już dobrze. Napaść zaczyna się od przekroczenia tej linii.

2. Zatroszcz się po to, abyś miała jasno w głowie i abyś była przytomna. Panika i zdrętwienie z przerażenia powstają na skutek braku tlenu w mózgu. Zrób kilka mocnych wydechów, aby umożliwić dopływ tlenu.

3. Poprzez strach albo wściekłość w twoim ciele wytwarza się adrenalina. Adrenalina w połączeniu z tlenem daje ci dwa decydujące plusy:
 • jesteś w stanie precyzyjnie myśleć;
 • zwiększa się twoja siła psychiczna.

 • 4. Oceń sytuację, zadecyduj, co chcesz zrobić i zrób to! W czasie walki bądź tu i teraz. Atak dzieje się teraz. Natychmiast coś zrób. Podejmij decyzję bazującą na tym, co się teraz dzieje.

  5. I podjęcie walki i niepodjęcie jej to czynne decyzje, które podjęłaś.

  6. Jeśli zdecydowałaś się walczyć, zastanów się, dokąd jest skierowana siła i jaką broń masz do dyspozycji.

  7. Zaufaj swoim odczuciom, nawet jeśli nie ma obiektywnych oznak zagrożenia.

  8. Bądź zdecydowana bronić swoich granic wszelkimi środkami. Istnieją różne stopnie natężenia obrony.

  9. W sytuacji podbramkowej uderz natychmiast z całej siły. Użyj do tego całej swojej siły i zdecydowania. Nie przestawaj walczyć, dopóki konfrontacja nie zostanie zakończona. Celuj poprzez napastnika. Użyj do tego całego swojego ciała i umysłu. Techniki nie działają same z siebie.

  10. Posłuż się efektem zaskoczenia robiąc coś, czego napastnik się nie spodziewał. Jeśli stracisz możliwość zaskoczenia, możesz go odzyskać poprzez zmianę ruchu. Jeśli jedna technika nie działa, użyj innej - natychmiast.

  11. Myśl! Nie fiksuj się na jednym chwycie. Każdy atak jest inny, nawet jeśli przypomina ogólny wzorzec ataku.

  12. Myśli to energia. Zobacz samą siebie jako zwycięzczynię! Nie będziesz mogła wygrać walki, jeśli będziesz myślała, że przegrasz.

  13. Traktuj poważnie wszystkie werbalne groźby. Robiąc tak nie masz do stracenia.

  14. Każda rola potrzebuje uzupełnienia, aby mogła działać. Jeśli postrzegasz się jako ofiarę, wzmacniasz rolę napastnika. Wybierz dla siebie rolę pozytywną. Nigdy nie jest za późno na to, aby zmienić role. Bądź w kontakcie z samą sobą i akceptuj siebie taką, jaka jesteś.

  15. Zawsze masz szansę. Reaguj od razu, gdy tylko zostaniesz zaatakowana.

  16. Bądź aktywna w czasie ćwiczeń. Wyobraź sobie napastnika i miejsca, w które chcesz trafić. Posługuj się oddechem i krzykiem, aby zwiększyć koncentrację i siłę.

  (Przekształcona koncepcja Mariji Milany, zestawiona przez: Szkolenie dla Trenerek w Polsce 2001, Wen Do - Ausbildung in Polen - C. Heinrich, B. Nitzschke)

  foto 1
  Uczestniczka kursu trenuje na poduszce treningowej ciosy obronne.

  foto 2
  Scenka "Siła kobiet".

  WenDo - samoobrona kobiet
  Beata Kozak ("Zadra" 1/2003)

  Czasem można przeczytać w lokalnej prasie o kursach samoobrony dla "pań". Organizują je na osiedlach czy w szkołach byli policjanci lub instruktorzy karate, którzy chcą dorobić parę groszy, a przy okazji sprawia im przyjemność zademonstrowanie kobietom kilku kopów w powietrze. Sensowność i skuteczność takich treningów jest najczęściej bliska zeru. Oprócz informacji o możliwości użycia jako broni wysokich obcasów, torebki lub rozpylacza gazu.

  Z relacji dziewczyn, które trenują karate, judo czy inne sporty walki wynika, że po początkowych trudnościach w grupie chłopaków rzeczywiście nauczyły się tego, czego chciały, i nadal się w tym doskonalą. Ale nie jest to dobre rozwiązanie dla dziewczyny, która w zeszłym tygodniu została napadnięta w przejściu podziemnym w drodze na przystanek ani dla kobiety, której zdarza się być obmacywaną w autobusie. Nie chce im się - a często nie mają też na to czasu i pieniędzy - poświęcić tak wiele energii na naukę walki wręcz. One nie chcą walczyć i tarzać się po macie czy uczyć się kopniaków w splot słoneczny. Chcą po prostu umieć zachować się w sytuacji zagrożenia tak, żeby wyjść z niego obronną ręką. A to niekoniecznie musi oznaczać walkę. Najlepiej byłoby, gdyby można było nie dopuścić w ogóle do takich nieprzyjemnych sytuacji. Czy nie ma innych sposobów na obronienie się niż trenowanie boksu albo karate? - pytają.

  Zwolennicy walki wręcz mogą spać spokojnie: WenDo to nie tylko umiejętność samoobrony psychicznej i niedopuszczanie do eskalacji przemocy. Na kursach kobiety i dziewczyny uczą się najpraktyczniejszych technik samoobrony fizycznej - jak wyswobodzić się z chwytu za rękę, co zrobić, żeby uwolnić się z chwytu dusiciela, jak obronić się, kiedy ktoś przycisnął nas do siebie mocno i trzyma za włosy. Okazuje się, że jest mnóstwo sztuczek i sposobów na to, żeby wyrwać się z objęć nawet o wiele od nas wyższego i silniejszego mężczyzny. Trenerki WenDo pokazują słabe miejsca w ciele napastnika, uczą umiejętnej obrony poprzez zaatakowanie właśnie tych miejsc, a nie na przykład napakowanej wyćwiczonymi mięśniami klatki piersiowej. Nawet najpotężniej zbudowany bandyta ma wrażliwe wewnętrzne strony ud, w które - kiedy trzyma nas przygięte do ziemi - można go z całej siły boleśnie uszczypnąć i w ten sposób zyskać chociaż metr dystansu. Olbrzymią rolę w odstraszeniu napastnika odgrywa oprócz pewnej siebie postawy ciała - głos. Ten niedoceniany przez kobiety głos, który odpowiednio użyty może napastnika przerazić, a przede wszystkim zasygnalizować mu, że nie ma do czynienia z łatwą ofiarą. Że musi się liczyć z wieloma trudnościami, szarpaniną i wyrywaniem się. Wielu agresorów rezygnuje.

  Ale WenDo nie tworzy ani nie umacnia w kobietach obrazu wielkiego groźnego mężczyzny jako klasycznego napastnika. Agresja może być przecież także agresją słowną, może przybierać wiele innych form. W trakcie ćwiczeń z rozwiązywania sytuacji konfliktowych w roli napastników są także kobiety - na przykład natrętna sąsiadka czy nielicząca się z naszymi granicami szefowa. Kobiety nie są aniołami, o czym wiedzą także trenerki WenDo i wszystkie mądre kobiety.

  Największą barierą, która pojawia się niemal zawsze na początku kursu WenDo jest "typowo kobieca" niechęć wobec walki, wobec otwartego konfliktu, co w rzeczywistości oznacza niechęć wobec bronienia samej siebie. "Ale przecież jeśli go tak mocno odepchnę, może upaść i się potłuc. A jeśli sobie coś złamie?" "Nigdy nie zadam nikomu bólu." Trochę czasu i dyskusji wymaga zrozumienie, że jeśli na przykład w sytuacji usiłowania gwałtu kobieta nie będzie się bronić, może zostać zgwałcona, a nawet zabita. Czy jest dla ciebie ważniejsze, żeby się od tego uchronić - czy też bardziej przejmuje cię w takiej sytuacji to, czy napastnikowi nic się nie stanie? Pomaga też uświadomienie sobie, że nie uczymy się napadać na ludzi i ich bić. WenDo uczy niedopuszczania do przemocy oraz skutecznej obrony. Wdrukowane w kobiety wzory grzeczności działają bardzo silnie, ale nie są na szczęście wieczne.


   Zobacz jeszcze:


  OUI Wsieci


  pogoda
  wiadomości
  prasówka
  kalendarz
  kontakt:
  poczta
  sms
  czat
  dyskusje
  forum
  blogi
  kartki
  e-dyski
  strony
  tematy
  szukam:
  e-zasoby
  tv & radio
  odjazdy
  rozrywka
  podróże
  zdrowie
  sztuka:
  teatr
  kino
  muzyka
  literatura
  e-galeria
  muzeum
  recenzje
  inicjatywy
  wydarzenia
  zakupy
  pieniądze
  fachowo
  patronaty
  reklama
  taxi
  Autostop
  O portalu | Kontakt | Komunikaty | Nawigator | Reklama | Strony WWW | Serwer | Współpraca | Regulamin
  © Copyright by jaWsieci 2001-2019. Korzystając z portalu zgadzasz się na stosowanie Cookies
  [do góry]