rozrywka   podróże   fachowo   kontakt   startuj
jaWsieci
 jaWsieci fachowo LINUX
 Napisała: Lucka


rys. Linux
A cio to ten Linukś..? ;-)
Nie wiesz o co chodzi? Na początek zapraszam tutaj.
Tutaj też warto zajrzeć
LINUX+ - magazyn otwartych umysłów
LinuxSKY - wiele ciekawych artykułów
LinuxNews - świeże informacje o systemie Linux
LinuxIndex - katalog polskich zasobów Linuxa
JTZ - czyli HowTo po polsku

Najpopularniejsze dystrybucje
RedHat
- chyba najpopularniejsza obecnie dystrybucja systemu Linux, zapewne ze względu na prostą instalację i stopień zaawansowania. Polecana także dla początkujących użytkowników. Dostępna w dwóch wersjach: bardzo rozbudowanej komercyjnej, wspomaganej przez bezpłatną pomoc techniczną i ewaluacyjnej, w pełni funkcjonalnej i całkiem nieźle zaopatrzonej.
Mandrake
- niezwykle prosty w instalacji, zaopatrzony w graficzny instalator. Polecany dla początkujących użytkowników. Warty podkreślenia jest fakt, ze dostępna jest polska wersja instalatora.
Debian
- jest jedynym systemem tworzonym nie centralnie ale przez grupe informatyków z całego świata. Zaawansowany, ale dosyć trudny w obsłudze, bez problemów poradzą sobie z nim jedynie doświadczeni użytkownicy.
Slackware
- jedna ze starszych, a raczej o najdłuższym stażu dystrybucji. Nie polecana początkującym użytkownikom, gdyż jest stosunkowo trudna w instalacji i użytkowaniu.
SuSE
- produkt niemiecki, ale dostępny oczywiście w wielu wersjach językowych. Prosta instalacja i obsługa umożliwiają korzystanie z niego także przez mało zaawansowanych użytkowników.
Caldera Open Linux
- dystrybucja w wersjach ewaluacyjnych, które zawierają ograniczony zestaw oprogramowania, lub komercyjnych, zaopatrzonych w róznorakie programy i dodatki. Łatwość instalacji zależy od wersji.
Corel Linux
- dystrybucja dla zupełnie początkujących. Instalacja więcej niż banalna. Jednak nie polecana osobom, mającym już wcześniej styczność z systemem Linux, gdyż może je wyprowadzić z równowagi ;-)
Skąd właściwie wziąć Linuxa?
Jest kilka możliwości. Możesz zakupić komercyjną wersję systemu (płacisz nie za sam system - który z zasady jest bezpłatny, ale za pracę włożoną w powstanie dystrybucji - dobór odpowiednich programów, nośnik, ewentualną pomoc techniczną), możesz dystrybucję ściągnąc z internetu (co jednak może okazać się nieco kłopotliwe), a najprostszą formą zaopatrzenia się w którąś z dystrybucji Linuxa jest zakup czasopisma, które ją zawiera. Oczywiście możesz także rozejrzeć się wśród swoich znajomych - dzięki temu zyskasz nie tylko bezpłatny system, ale i pomoc techniczną :-).

Dla bardzo niewtajemniczonych
Skoro tu jesteś to musisz coś wiedzieć o komputerze :-). Jak też wiesz, a może sie domyślasz, oprócz obudowy i kabelków łączacych go z np. monitorem musi on posiadać także system operacyjny, dzięki któremu komputer w ogóle może działać. Najpopularniejszym systemem wśród domowych komputerów jest Windows. Windows jest jak MacDonalds - niezdrowy, kosztuje, jest pięknie opakowany, ale.. pusty w środku. Żeby zachować zdrowie (także psychiczne), należy zrezygnować z ewidentnie szkodliwych rzeczy.
Oto mamy System z prawdziwego zdarzenia - Linux - stabilny (zapomnij o "niebieskich ekranach"!), wydajny, o niewyobrażalnych wręcz możliwościach konfiguracyjnych, bezpieczny, ... a przy okazji bezpłatny. Słowem - cudo.
Dlaczego więc w ciągu ponad dziesięciu lat istnienia nie podbił on całego rynku użytkowników? Być może dlatego, że początkowo poznanie Linuksa mogło przysporzyć niemało kłopotów, a i użytkownicy stworzyli coś w rodzaju zamkniętej "kasty", niedostępnej dla zwykłych śmiertelników. Tajemniczość i niedostępność sprawiła, że wokół systemu narosło wiele legend i mitów, nie mających jednak obecnie odzwierciedlenia w rzeczywistości (patrz: najpopularniejsze dystrybucje).

... będzię więcej...
pogoda
wiadomości
prasówka
kalendarz
kontakt:
poczta
sms
czat
dyskusje
forum
blogi
kartki
e-dyski
strony
tematy
szukam:
e-zasoby
tv & radio
odjazdy
rozrywka
podróże
zdrowie
sztuka:
teatr
kino
muzyka
literatura
e-galeria
muzeum
recenzje
inicjatywy
wydarzenia
zakupy
pieniądze
fachowo
patronaty
reklama
taxi
Nietestowane na zwierzętach
O portalu | Kontakt | Komunikaty | Nawigator | Reklama | Strony WWW | Serwer | Współpraca | Regulamin
© Copyright by jaWsieci 2001-2021. Korzystając z portalu zgadzasz się na stosowanie Cookies
[do góry]