rozrywka   podróże   fachowo   kontakt   startuj

jaWsieci
 jaWsieci patronaty BANK POMYSŁÓW
 Redaguje: zespół
Dzień bez Sieci


Dzień Bez Sieci jest akcją propagującą świadomą dobrowolną absencję od szumu informacyjnego przynajmniej przez jeden dzień każdego miesiąca.

Dlaczego warto rezygnować
Prawdopodobnie internet nie należy do zjawisk, które mogłyby być oceniane bezwzględnie pozytywnie albo negatywnie. Nie ma jednak wątpliwości że mamy do czynienia z masową apoteozą sieci, przede wszystkim w komercyjnych mediach - sieć stała się cudownym narzędziem które wszystko ułatwia i przyspiesza, daje nieograniczony dostęp do informacji i zabawy bez nadmiernych wymagań od strony użytkownika. W szkołach instaluje się sale komputerowe i prowadzi lekcje z internetu, często jednak zapominając o przygotowaniu odbiorców do krytycznej absorpcji tego medium. Tymczasem przeciętny, masowy użytkownik, na którego najbardziej liczą korporacje inwestujące w rozwój sieci, w reklamy, handel rozrywką., poruszający się w internecie staje się obiektem agresywnych ataków informacją, grafiką, reklamą. Przerzucono na niego konieczność samodzielnej selekcji informacji do czego jest nie przyzwyczajony, a z drugiej strony proponując mu narzędzia wyboru profiluje się jego decyzje - przecież środki przekazu stały się przekazem. Tylko niewielki procent informacji, jaką otrzymuje jest mu potrzebny, reszta to generowany masowo śmieć, bezużyteczny smog newsów. Tymczasem na dzień dzisiejszy, przynajmniej w Polsce, nie wprowadza się powszechnych działań mających na celu UŚWIADAMIANIE użytkowników sieci co do rozłożenia korzyści i zagrożeń w korzystaniu z internetu. Upowszechnianie dostępu do internetu, mimo że mało dynamiczne w naszym kraju, powoduje że coraz większa grupa ludzi coraz silniej wiązana jest z tym medium, czy przez pracę, czy formę spędzania wolnego czasu. Internet nie jest egalitarny, internet nie jest ani dobry ani zły, jest całkowicie obojętny, na binarnej skali nie otrzymamy ani 1 ani 0. Przebywanie w sieci to stan zawieszenia miedzy rzeczywistością i obrazem, miedzy przeżyciem a jego namiastką, między pełnym i pustym znaczeniem. Jednak internet nie jest jedynym źródłem zagrożeń szumem informacyjnym. Telewizje, stacje radiowe, gazety zasypują odbiorców masą bezużytecznej czy manipulowanej informacji, stosując techniki zakamuflowanego przekazu. Kształtowany przez media wizerunek staje się wizerunkiem obcym, narzuconym, mimo to jest przyjmowany przez bezkrytycznego użytkownika.

Stąd nasza inicjatywa. Postulujemy wprowadzenie zwyczaju comiesięcznej przynajmniej 24-godzinnej absencji od sieci, od szumu informacyjnego, reklamy, bezużytecznych informacji. Postulujemy wyłączenie komputera, telewizora, radia, sugerujemy ODPOCZYNEK od bezkształtnego zalewu niechcianych treści!


Więcej o inicjatywie na forum

Księga gości

Oceń akcję - sonda

Pomóż w informowaniu o tej inicjatywie

Informują o akcji...

Kontakt organizacyjny

Internetowa Strona Ciszy - specjalna strona "odszumiająca"


Portal jaWsieci, który od samego początku (przeczytaj o tym) za jeden z głównych swoich celów stawia sobie przedstawianie w prosty sposób wyselekcjonowanych, wartościowych materiałów, przyłącza się do inicjatywy Dnia Bez Sieci!
pogoda
wiadomości
prasówka
kalendarz
kontakt:
poczta
sms
czat
dyskusje
forum
blogi
kartki
e-dyski
strony
tematy
szukam:
e-zasoby
tv & radio
odjazdy
rozrywka
podróże
zdrowie
sztuka:
teatr
kino
muzyka
literatura
e-galeria
muzeum
recenzje
inicjatywy
wydarzenia
zakupy
pieniądze
fachowo
patronaty
reklama
taxi
Autostop
O portalu | Kontakt | Komunikaty | Nawigator | Reklama | Strony WWW | Serwer | Współpraca | Regulamin
© Copyright by jaWsieci 2001-2021. Korzystając z portalu zgadzasz się na stosowanie Cookies
[do góry]