Dzień bez Futra ma w Polsce już długą tradycję. Dzień ten jest obchodzony przez środowisko obrońców zwierząt oraz wszystkich wrażliwych ludzi od szeregu lat. Co roku w wielu miejscowościach spotkać można różnego rodzaju objawy protestu przeciwko futrzanej odzieży - organizowane są manifestacje, pikiety, rozlepiane są plakaty i rozdawane ulotki mające na celu przemówić do serc przechodniów, namówić ich do zaprzestania kupowania i ubierania się w futra. Do polskiech ruchu przeciwników futer włączyło się wiele znanych osobistości ze świata sztuki, nauki, polityki i biznesu, takich jak: Edyta Bartosiewicz, Marcin Daniec, Magda Femme, Irena Jarocka, Jarosław Kaczyński, Kayah, Kasia Kowalska, Wojciech Malajkat, Jan Miodek, Czesław Niemen, Małgorzata Niezabitowska, Jurek Owsiak, Małgorzata Potocka, Krystyna Sienkiewicz, Kazik Staszewski, Jerzy Stuhr, Joanna Trzepiecińska i wielu innych wpisujących się na specjalną listę "Sławnych Współczujacych". Dlaczego ciepłe futrzane ubranie tak wzburza wrażliwych ludzi i budzi tak zdecydowany ich protest? Warto jest zapoznać się z tym co głoszą przeciwnicy futer i zastanowić się.
DZIEŃ BEZ FUTRA jest czasem kiedy manifestujemy przeciwko jednemu z bestialskich aktów wykorzystywania zwierząt przez człowieka, jakim jest zabijanie zwierząt dla ich futer. Tego dnia wszyscy razem protestujemy, prowadząc pikiety, wystawy, rozwieszając plakaty itp. KRÓTKO O CO CHODZI. Dlaczego walczymy o zwierzęta? Jesteśmy wrażliwymi ludźmi, zdecydowanymi, by walczyć z niegodziwością. Okrucieństwa na świecie jest wiele - wojny, gwałcenie przyrody. Stajemy w obronie zwierząt, istnień sprowadzanych przez człowieka do roli materiału produkcyjnego. Nie ma wyzwolenia ludzi bez wyzwolenia zwierząt! DLACZEGO BEZ FUTRA? Czy wiesz jak "szyje się" futra? Właśnie -zszywa się je! Ze zdartych zwierzętom skór! Dla przeciętnej wielkości futra zarzyna się np. 11 rysi, 55 norek, 100 wiewiórek... jak zdobywa się taką ilość zwierząt? Część wyłapuje się z lasu - zastawia się sidła, zwierzęta w nie wpadają, a potem konają nawet kilka dni - futro zostaje nieuszkodzone. No, ale nie można by tego było robić "łatwiej"? A pewnie! Są przecież "fabryki futer" - zwyczajne obozy koncentracyjne dla zwierząt. Dosłownie! Zwierzęta ściśnięte są na nienaturalnie małym terenie, w szokująco małych klatkach, w których tylko jedzą wydalają i "hodują" na sobie futro. Przez całe swoje krótkie życie czekają na śmierć!
MOŻEMY BYĆ SKUTECZNI? Przykład innych państw pokazuje, że przeprowadzanie systematycznych kampanii antyfutrzarskich bezpośrednio powoduje spadek sprzedaży futer! Tak było też w Polsce w latach 90-tych ubiegłego wieku, kiedy FWZ robił pikiety! Czy myślisz, że przeciętnie wrażliwa osoba, której wskażesz prawdziwą cenę jej futra zdecyduje się kupić następne? Może nie włoży go już więcej? Nikt nie chce chodzić ze śmiercią na plecach. JEŚLI JEST WAS KILKA OSÓB, to jesteście silą, która może zrobić niejedno przedsięwzięcie! Razem (albo każdy z osobna) możecie zrobić na większą skalę to co można samodzielnie (plakaty, ulotki itd.). Możecie też zebrać się i urządzić pikietę przed sklepem futrzarskim lub zakładem kuśnierskim (zapalanie zniczy, transparent, ulotki ), manifestację antyfutrzarską czy bardzo medialny marsz typu "Wolę chodzić nago niż w futrze" (marsz owiniętych tylko w transparent). Można działać nie tylko na ulicy - możecie zrobić w jakiejś galerii wystawę na temat okrucieństwa futer (zbierzcie odpowiednie materiały - np. z internetu), koncert muzyczny pod hasłem "Dzień bez Futra", na którym powiecie coś o futrach itp. To co się u Was wydarzy zależy tylko od Waszych pomysłów! JEŚLI DZIAŁASZ W POJEDYNKĘ, pamiętaj, że samodzielnie można zrobić bardzo dużo. Możesz: porozklejać plakaty (na słupach, w gablotach, przed sklepami futrzarskimi itp.), porozdawać ulotki (na ulicy, przed centrami handlowymi itp.), poinformować o Dniu bez Futra media lokalne i ogólnopolskie (ważne działanie, nawet jeśli nie robi się nic poza tym!). DOŁĄCZ DO DNIA BEZ FUTRA! Twoja pomoc jest ważna! Propozycje działań na ulicy i w domu znajdziesz na stronie "Jak działać". Jeśli chcesz materiały (do kopiowania plakatów, ulotek, naklejek) nie musisz już, jak w ubiegłych latach, słać pocztą pieniędzy, by dostać ich kopie - po prostu wejdź na specjalnie przygotowaną po to stronę "Plakaty" i ściągnij materiały które chcesz! Do 15.11.03 napisz na adres zespolredakcyjny@jawsieci.eu i poinformuj redakcję portalu jawsieci.eu (zapewnia on Dniu bez Futra opiekę medialną) o swoich działaniach (by było wiadomo ile miejscowości bierze udział w Dniu i jakie to odbędą się akcje) - po Dniu też napisz o tym co zrobiliście. Jaki będzie tegoroczny Dzień bez Futra zależy też od Ciebie! Walcz razem z nami! FWZ!